Realitních makléřů přibývá jako hub po dešti, pozor na ty nepoctivé

Lidé, kteří chtějí prodat svoji nemovitost, se mohou velmi snadno stát obětí nepoctivců. Jak odhalit „výkuky“, kteří o realitním trhu ví pramálo a snaží se jen vydělat rychle nějaké peníze? Není to úplně jednoduché.

Jak tedy lidé a majitelé nemovitostí poznají ty, kteří na trhu s realitami nepostupují zcela profesionálně? Určité indicie existují a není složité je objevit.

Níže uvedu nejčastější nekalé praktiky nepoctivých realitních makléřů.

Je jich jako hub po vydatném dešti. Tak hodnotí odborníci počet realitních makléřů, kteří nabízejí své služby všemi možnými způsoby.

Oficiální statistiky dokonce potvrzují, že v přepočtu na počet obyvatel má Česká republika úplně nejvíce makléřů v celé Evropské unii.

Realitního makléře může dnes dělat prakticky každý. Stačí zaplatit na živnostenském úřadě poplatek 1 000 Kč. Podle toho bohužel také český realitní trh vypadá.

Konkurence je potřebná a prospěšná, zavedené makléře nutí k vylepšování služeb a větší preciznosti své práce. Ovšem selhání jedné kanceláře či makléře vrhá stín na všechny ostatní v oboru.

Ty, jejich služby byste měli vynechat, pokud nechcete splakat nad výdělkem (či spíše prodělkem), můžete poznat podle následujících charakteristických znaků.

Anonymní lístky ve schránkách

„Koupím byt, nebo dům v této lokalitě. Platba v hotovosti !!!“ Podobnou výzvu našel ve své poštovní schránce asi každý. Jde o léta známý trik, kdy se realitní makléř vydává (skrývá) za přímého kupujícího. Prodávající zjistí až v telefonu, v horším případě až při prohlídce, že se jedná o realitního makléře, který nic nekoupí, jen se pokusí získat pro sebe zakázku na prodej.

Pane, už mám pro vás kupce!

Rovněž už stará otřepaná realitní fráze nepoctivého makléře. Ten slibuje prodávajícím, že má kupce na jejich nemovitost. Jde rovněž o trik, směřující k tomu, aby se dotyčný makléř dostal k vám domů k jednacímu stolu. Je zřejmé, že byt, který „neexistující“ zájemce neviděl, ani nemůže chtít koupit.

Nereálně nadsazená prodejní cena nemovitosti.

Při výběru makléře nedoporučuji lidem vybírat podle nejvyšší ceny. Nejvyšší slíbená cena nemusí znamenat nejvyšší reálnou prodejní cenu. Někteří makléři za účelem získaní exkluzivní smlouvy slíbí nereálnou cenu. Při podpisu smlouvy pak ovšem majitele tlačí ke slevě. V mnoha takových případech se pak nakonec nemovitost prodává pod tržní cenou.

Slogan „Peníze ihned za váš dům“

Vážně si myslíte, že přijede makléř, podepíšete kupní smlouvu, předáte klíče od bytu a on Vám předá balík peněz ? Ne, takhle to bohužel nefunguje. Při podpisu smlouvy si dejte pozor, aby jste nepodepsali velmi tvrdou zprostředkovatelskou smlouvu na dlouho dobu. Doporučuji takovou smlouvu před podpisem dobře prostudovat.

Výše uvedené řádky vás možná vyděsily. Ale není důvod k obavám.

Mezi makléři je rozhodně spousta profesionálů, kteří se snaží o kultivaci realitního trhu. Jak

takového makléře najdete ?

Dejte si práci s hledáním. Žádejte po makléřích jejich reference, chtějte výsledky jejich práce, ptejte se známých, vyhledejte si konkrétního makléře na internetu, ti opravdu dobří mají profesionálně vedené internetové stránky.

V osobním kontaktu s makléřem se pak nebojte na všechno ptát. Zajímejte se o jeho strategii prodeje, jakou přidanou hodnotu má jeho práce. Žádná otázka nemusí být zbytečná.

Pokud to s Vámi myslí dobře a patří mezi profesionály, tak Vám rozhodně velmi ochotně poskytne odpovědi na všechny Vaše otázky a celý proces prodeje podrobně vysvětlí.

V případě, že máte nějaký dotaz, neváhejte se na mě obrátit.

Tomáš Surovec – Profesionální realitní makléř

Tel.: 731 765 724

Email: surovec@realpremium.cz

Web: www.tomassurovec.cz

Komentáře