Jak se stal splněným snem pozemek, který nikdo nechtěl

Jak se stal splněným snem pozemek, který nikdo nechtěl

Zajímá vás, co předcházelo prodeji pozemku, který byl půl dekády považován za neprodejný? Pak čtěte dále!

Před rokem mě oslovil majitel velkého pozemku situovaného na zlínské ulici Klabalská. Téměř 2000 m² z celkové rozlohy 7000 m² tvořil stavební pozemek. Přes jednu místní realitku se jej marně snažil prodat už dobrých pět let. Zarazilo mě, že na atraktivním pozemku proběhly za celou tu dobu pouze dvě prohlídky.

Proto jsme si obratem domluvili termín nezávazné schůzky přímo na místě. Hned při vstupu na pozemek po soukromé cestě jsem spatřil první kámen úrazu. Bratr majitele měl umístěn přístřešek se dřevem rovnou na příjezdové cestě. Takže i kdyby byl dosavadní makléř schopen nabídnout pozemek více než jen dvěma zájemcům, v očích potenciálních kupujících by parcela vypadala, jako by ani žádnou příjezdovou cestu neměla.

Následovala výživná prohlídka samotné stavební parcely i přilehlé zahrady. Okamžitě jsem vycítil potenciál místa, ale zatím se jednalo o naprostou džungli v kopci. Původní stromy se mísily se spoustou hustých keřů a tam kde by snad zbyl kousíček prostoru, trčelo ostré „malináčí“ či šípky. Viděli jsme jen pár kroků dopředu, jinak zelená tma. Představa, že tudy vedu zájemce na prohlídku s mačetou jako nějaký Indiana Jones, ve mně vyvolala lehký úsměv. Nakonec se nám podařilo obejít většinu zájmového území, kde mi majitel ukázal přibližné hranice pozemku.

Po tomto dobrodružství jsme celí doškrábaní usedli na nedalekou zahrádku a mně bylo naprosto jasné, že takto prohlídky s klienty probíhat nemohou. Stále jsem však panu majiteli kladl na srdce, že svažitost jeho pozemku je přinejmenším vyvážena lokalitou a dohodneme-li se na efektivním postupu, troufám si tvrdit, že mi nebude činit větší problémy jej v dohledné době prodat. Jen musíme co nejdříve něco udělat s tou „zelenou oponou“, za níž se potenciál této stavební parcely zbytečně schovává.

U všech pozemků je navýsost důležité, aby měl zájemce na prohlídce jasný přehled o tom, kde pozemek začíná a kde končí. Tím spíše v případě stavební parcely v hodnotě sahající k hranici 5 mil. Kč. Prodávající mi sdělil, že bydlí na opačném konci republiky, takže na čistění pozemku a náročnou úpravu terénu nemá čas ani lidi. Nabídl jsem mu vyčištění pozemku bez starostí včetně naší odměny. Řekl, že bude rád, načež bleskově zareagoval zrušením spolupráce se stávající RK a prodej své nemovitosti s úlevou svěřil do mých rukou.

Měl jsem však jednu podmínku. Bylo zapotřebí, aby jeho bratr odstranil z příjezdové cesty zmíněný přístřešek. O všechno ostatní už se postarám já. Prodávající souhlasil, a tak zbývalo pouze vyřídit nezbytnou byrokracii ve formě smlouvy o zprostředkování prodeje.

Terénní úpravy pozemku

Ještě téhož dne jsem se dal do práce a domluvil osvědčenou partu brigádníků, která na pozemku strávila více než 400 hodin. Stromy a keře se pokácely pomocí motorových pil. Tam kde nestačila motorovka, stačil křovinořez. Nutno podotknout, že zdaleka ne všechno kácení a sekání šlo jako po másle. Už v průběhu prací bylo nutno vyřešit otázku, kam se vším vykáceným materiálem, neboť byl rázem všude kolem a nebylo ho málo. Nabízelo se přímočaré řešení. Vše spálit. Při následném hašení přišel v těsném závěsu problém s vodou, ale situace přeci jen vyústila ve zdárné dokončení všech zamýšlených prací a my se tak mohli pokochat impozantním výhledem na celou Mladcovou a místní části Mokrá. Pozemek zbavený starých stromů a keřů se nám totiž poprvé ukázal v celé své kráse. Mé představy se potvrdili a nemohl jsem se dočkat až pošlu fotografii s výhledem panu majiteli a hlavně, až revitalizovaný stavební pozemek ukážu prvním zájemcům o koupi.

Po dvou měsících tedy přípravy stavební parcely vyvrcholily určením přesných hranic pozemku za pomoci geodeta. Začal jsem do hloubky promýšlet strategii prodeje.

Ať už se jedná právě o pozemek či jinou nemovitost, stěžejní záležitostí je správně definovat cílovou skupinu klientů. Cílovka je za mě zkrátka základ efektivního prodeje. Proto se pokaždé sám sebe ptám: „Pro koho je to jako stvořené?“

A jdu na to, jak se říká, od lesa. Tento konkrétní pozemek obklopený zelení se nacházel na klidném místě, ale do centra města to bylo, co by kamenem dohodil. Zároveň vyžadoval investici do další kultivace. Bylo mi jasné, že pozemek musí koupit klient, který ocení jeho polohu a výjimečný klid a zároveň bude disponovat dostatkem financí na to, aby jej neodradily dodatečné náklady spojené se zemními pracemi, zpevněním příjezdové cesty a dotažením přípojek na vzdálenost minimálně 80 metrů. Musel jsem najít někoho, koho pozemek okouzlí na první dobrou a nutné investice už mu přijdou druhořadé. Na budoucím majiteli bylo totiž ještě dořešit zesílení tlaku vody ze stávajícího vodovodního řadu a musel překousnout i věcné břemeno v podobě polní cesty vedoucí středem stavebního pozemku.

Dělení pozemku aneb Eso v rukávu

Věcné břemeno je vždycky problém a nejinak tomu bylo v tomto případě. Stalo se největší překážkou, kvůli níž se řada návštěvníků ke koupi neodhodlala, přestože na ně jinak klidná stavební parcela nedaleko centra města udělala dobrý dojem, a to i navzdory prudkému svahu a poměrně vysoké ceně. Polní cesta uprostřed stavebního pozemku se zkrátka neslučovala s klidem, který byl vedle lokality jedním ze dvou primárních benefitů.

Po půl roce byl nejvyšší čas upravit prodejní strategii, jinak bychom s prodávajícím klientem uvízli na mrtvém bodě. Proto jsme se rozhodli rozdělit stavební pozemek na dvě samostatné stavební parcely, mezi nimiž bude vést cesta, kterou bude moci využívat soused s věcným břemenem. Tuto myšlenku však musel nejdříve alespoň předběžně posvětit místní odbor územního plánování. Stalo se, a tak jsem s radostí objednal geodeta, aby cestu zaměřil, vytyčil a nechal zpracovat geometrický plán, který nám následně ověřil katastrální úřad. Zbývalo získat od stavebního úřadu oficiální souhlas s dělením. Díky předchozímu projednání šlo o pouhou formalitu.

Měli jsme tedy v rukou nové karty v podobě veškerých potřebných dokladů pro dělení pozemku. Respektive, bylo to naše eso v rukávu. Nicméně k samotnému jsme ještě nepřistoupili pro případ, že by se nakonec objevil zájemce, který by chtěl pozemek koupit v celku. Natočili jsme nové video, přidali aktuální grafiku a fotky z dronu. Pozemek se inzeroval rozdělený na dvě stavební parcely. Cena jednoho velkého pozemku se rozdělila na dva menší celky.

Každá nemovitost má svého kupce

Po zveřejnění cílené reklamy na sociálních sítích a inzerci na klasických realitních serverech proběhlo 18 prohlídek, z čehož 14 lidí se přišlo naživo podívat na menší stavební parcelu s velkou kopcovitou zahradou a 4 zájemci projevili zájem o větší stavební pozemek bez zahrady. Do jednoho je od koupi odradila svažitost pozemku spolu s nutností dobudovat příjezdovou cestu a inženýrské sítě. Když k pozemku mířil zájemce číslo 19 a viděl jsem, jak těsně před jeho hranicí zapadl na nezpevněné obecní komunikaci se svým SUV, šance na to, že by to byl právě on, kdo se do pozemku zamiluje, se z mého pohledu pohybovala na bodě mrazu.

Klientům, manželskému páru, jsem ukázal stavební pozemky s pěkným výhledem na Mokrou a podotkl, že pokud zdoláme kopec, otevře se před námi ještě hezčí výhled na celou Mladcovou. Manželé mi s úsměvem sdělili, že jsou vášnivými lyžaři a kopce jim rozhodně nevadí. Jako jedni z mála lidí, kteří absolvovali prohlídku svažitého pozemku, se mnou kopec vyšli. Načasování snad ani nemohlo být lepší. Slunce právě zapadalo za obzor. Výhled na protější kopce doprovázený romantickým západem slunce se stal pro aktivní pár jasným důvodem zajímat se o další detaily. Nadšení z výhledu přimělo pána projít každý roh zahrady o výměře bezmála 5000 m².

Sluníčko už sice zapadlo, zato šance na prodej stavebního pozemku na ulici Klabalská začala pomalu, ale jistě svítat… Začínal jsem tušit, že jednám s pravými zájemci o náš pozemek. V tu chvíli přišla na řadu obligátní otázka: „Kolik by činila rezervační záloha?“ Moje tušení získávalo opodstatnění, přihořívalo. Pro upřesnění jsem odpověděl: „Myslíte rezervační zálohu jenom za tento pozemek se zahradou, nebo za oba pozemky?“ Z klientů už čišelo čiré nadšení a v prvním momentu dokonce propukli v smích. Vysvětlili mi, že přece nepřijdou o klid svého milovaného pozemku tím, že pod nimi bude stavět ještě někdo jiný. Takže nakonec pozemek koupili jako celek.

Prodej i přes menší okliku dopadl tak, jak jsme s původním majitelem plánovali. Noví sympatičtí majitelé ocenili super lokalitu v blízkosti přírody. Neodradila je ani členitost pozemku či nutnost vybudovat příjezdovou cestu. Přivést přípojky inženýrských sítí na delší vzdálenost také považovali za malou daň v kontrastu k vysněnému místu. Co jsem si z toho kromě happy endu odnesl? Můžete namítnout, že dělení pozemku se ukázalo jako liché a vyřizovali jsme jej úplně zbytečně. Ale ve finále se jen potvrdilo známé a pravdivé rčení: „Kdo je připraven, není zaskočen!“

Rád připravím k prodeji i váš pozemek, a pokud hledáte hezkou parcelu, kde byste si postavili rodinný dům nebo rovnou vilu, projdeme se po některém z těch, které jsou připraveny k prodeji. Stačí se ozvat, jsem tady pro vás.

Tomáš Surovec – realitní makléř pro Zlín, Vsetín, Valašské Klobouky

Tel: 731 765 724

Email: surovec@realpremium.cz

Web: www.tomassurovec.cz

Facebook: https://www.facebook.com/makler.tomas.surovec

Youtube kanál: Tomáš Surovec – realitní makléř

Komentáře 2

  1. Pavel Pastyřík

    Chtel bych poděkovat p. Surovcovi za prodej tohoto pozemku. Po přečtení článku člověk nabyde dojmu že příprava a prodej pozemku byla holá romantika. Opak je pravdou. Neskutečnou dřinu a spoustu času vyžadoval od p. Surovce prodej tohoto pozemku. Bez jeho bezbřehého nadšení a profesionálního přístupu by se tak nestalo. Za to mu patří ode mne dík a vám všem mé srdečné doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny