Do světa realit jsem vkročil ještě jako student vysoké školy. Od té doby se český realitní trh výrazně zkultivoval a já mohl být u toho. Přečtěte si, jak jsem sbíral zkušenosti v oboru od amatérských začátků až k modernímu realitnímu makléři. Toto je moje cesta.

Když mě oslovil náborový leták jedné z největších realitních kanceláří na tuzemském trhu, psal se rok 2012. Ze všeho nejdříve jsem absolvoval přijímací pohovor na pozici „realitní makléř junior“. Následovalo krátké školení a zahajovací týden, kdy jsem chodíval rovnou ze školy pozorně sledovat počínání „staršího makléře“. Poté nastal čas vyrazit do terénu a nabírat své první nemovitosti.

Samotná pracovní náplň však představovala značnou deziluzi. Většinu času jsem volal tzv. studené telefonáty nebo plnil poštovní schránky anonymními letáky typu „Koupím váš byt – platba v hotovosti“. Postupně se přede mnou začaly rozkrývat nešvary poplatné téměř každé velké realitní kanceláři, zejména neodbornost a velmi špatná komunikace s klienty. Například makléř, pro kterého jsem nemovitosti nabíral, jich měl ve svém portfoliu okolo padesáti. Absolutně nestíhal komunikovat s klienty, natož jim věnovat řádnou pozornost. Prohlídky pořádal rovnou hromadně. Dokud se mu u nemovitosti neshromáždilo vícero zájemců, tak na ně vůbec nejezdil. V důsledku toho byly denním chlebem smlouvy vypovězené ze strany klientů pro neaktivitu nebo nespokojenost během zprostředkování.

Zastávám však názor, že neexistuje zkušenost, která by se nedala zužitkovat. A tak jsem ze svého pohledu začínal sledovat, jak se to dělat nemá. Makléř, od kterého jsem se měl učit, počítal s tím, že mu občas z velkého množství zanedbávaných zakázek automaticky něco spadne, řekněme dvě z padesáti. Spoléhat na to, že jedna z nich bude ta, kterou jsem nabral já, nemělo samozřejmě smysl. Navíc jsem chtěl být makléř. Profesionál, který se stará, nikoliv „naběrač“ pracující pro někoho, komu jsou příběhy klientů ukradené. Moje první působení v realitce tak trvalo přibližně rok. Vykázal jsem čistý zisk nula nula nic.

Začátky u realitní kanceláře REAL PREMIUM

Svůj cíl jsem však neztratil z dohledu. A to ani poté, co jsem si po dokončení studií odskočil na jeden rok do Anglie. Jakmile jsem byl zpátky v ČR, učinil jsem kariérní rozhodnutí, díky kterému mám již řadu let práci, co přináší lidem reálný užitek a zároveň stoprocentně naplňuje i mě samotného…

Zmíněný makléř nebyl jediný, kterého jsem v té době znal, ale u všech to v praxi vypadalo víceméně stejně. Chaos, nespokojení klienti a nulová šance na pocit z dobře odvedené práce. Bylo mi jasné, že s potřebnou dávkou píle a vytrvalosti musím dělat všechno jinak. Zahrnul jsem se odbornou literaturou a rozhodl se, že se stanu odborníkem z vlastní iniciativy. Pro každého klienta vykonám v duchu individuálního přístupu maximum za využití obchodních dovedností a výsledky se dostaví v adekvátní míře jako spravedlivá odměna.

Čekala mě volba realitní kanceláře. Teď už jsem byl ochoten spokojit se pouze s tím nejlepším, odhodlaný si vše důkladně prověřit a nedat na první dojem nebo nějaké to pozlátko. Potřeboval jsem získat know-how a naučit se práci realitního makléře – profesionála od opravdových profíků. Udělal jsem si proto průzkum trhu a domluvil si asi deset pohovorů ve vybraných realitních kancelářích. Bylo povzbuzující zjistit, že ne všechny velké kanceláře pracují stejně a že existují i spokojení klienti. Nakonec mě stoprocentně přesvědčila jedna jediná: REAL PREMIUM. Okamžitě jsem se ztotožnil s hlavní myšlenkou jejího majitele. Dělat reality jinak než ostatní – PRÉMIOVĚ.

A taky že jsem díky ní získal pro úspěch v realitním byznysu doslova prémiové základy. Považoval jsem to za obrovskou satisfakci vůči mým prvním krokům v realitách. Férová spolupráce, na všech stranách vítězové, poražení nikde. Nespokojený klient se stal cizím slovem. Zakázky se opečovávaly jako ovocné stromy v udržovaném sadu, dokud se nedostavily plody práce, ze kterých se těšily obě strany. Úspěšně jsem zprostředkoval první pronájem a inkasoval svoji první provizi. Vzápětí následovaly další realizace. Nedostal jsem nic zadarmo. Moje kancelář měla několik dalších týdnů čtyři kola, jezdil jsem den za dnem od jedné nemovitosti k druhé, ale v tomto bodě mě začala práce realitního makléře teprve bavit.

Moje úsilí postupně vykrystalizovalo ve slušné portfolio pronajímaných bytových jednotek. Logickým krokem vpřed bylo otevření zbrusu nového kontaktního místa vedle zlínského hotelu Moskva. Přesně v den otevření jsem podepsal svoji vůbec první rezervační smlouvu na prodej nemovitosti. Šlo sice zatím jen o garáž ve Zlíně na Mokré, ale prodal jsem nemovitost! „Realitní poprvé“, na které se nezapomíná. 😊

Pobočka Zlín

První prodej ve mně samozřejmě ještě více posílil dosavadní entuziasmus, nasazení a pocítil jsem dávku zdravého sebevědomí. To se podepsalo na dalších úspěšných realizacích v podobě zprostředkovaných prodejů i pronájmů nemovitostí. Jednalo se převážně o zakázky realizované v rámci Zlínského kraje – na Zlínsku, Vsetínsku, Valašskoklobucku a Uherskobrodsku. Za nějaký rok a půl nás čekala další otvíračka a nápis na dveřích oficiální zlínské pobočky vítal první klienty.

Jako jeden z prvních makléřů v regionu jsem byl online. Disponoval jsem vlastními webovými stránkami a natáčel videoprohlídky. Ozvaly se i větší ambice, chtěl jsem být manažerem pobočky. Možná i proto, že jsem se v té době začínal namísto zdravého sebevědomí cítit jako nejlepší realitní makléř na světě. Tato fáze naštěstí netrvala dlouho. Jako „špičkový manažer“ jsem měl v kanceláři po ruce další dva makléře. Jeden byl inženýr těsně před důchodem a druhý nedostudovaný vysokoškolák. Rok v kuse jsem piplal nadějného mladého kluka, jen aby jej konkurenční kancelář zlákala na přidělené zakázky. Starší z makléřů odešel po dvou letech do penze. Jak správně tušíte, v kanceláři jsem zůstal sám. Dnes jsem za to rád. Byl to zásadní impulz.

Individuální přístup a intenzivní spolupráce s odborníky

Řekl jsem si, že je potřeba vrátit se k tomu, co mě baví nejvíc a co mi také ze všeho nejvíc jde – prodej nemovitostí. Neustále dokola motivovat nové spolupracovníky a inkasovat procenta z jejich obchodů, u kterých jsem nebyl fyzicky přítomen, to nebylo ono. Není nadto vidět se s klienty naživo a provést je celým procesem. Navíc jsem zjistil, že za dobu, kdy jsem si hrál na manažera, začal mi celkem solidně ujíždět vlak. Zatímco já fungoval ze setrvačnosti v zajetých manažerských kolejích, přičemž výsledky nebyly nic extra, úspěšní makléři řešili promyšlený osobní marketing.

Konečně jsem vystoupil z pasti komfortní zóny a začal zase makat! Přestal jsem budovat realitní kancelář a zaměřil se na komplexní služby, které dnes poskytuji pod osobní značkou Tomáš Surovec.

Nové makléře jsem už nehledal. Klíčem bylo navázat efektivní spolupráci s odborníky na slovo vzaté. Nyní na ně mohu delegovat činnosti, které umí lépe než já a všechno šlape jako hodinky.

Na zakázce jsem schopen zajistit drobné stavební úpravy či homestaging.

Peter Lezo zachytí každou nemovitost okem profesionálního fotografa, zalétá s dronem a udělá skvělé video.

Alena Filipová naskenuje vaši nemovitost tak, aby ji potenciální kupec mohl prostřednictvím virtuální prohlídky navštívit již z pohodlí domova.

Lumír Jiříček vytvoří 2D či 3D půdorys.

Pokaždé když rozšířím své portfolio o novou nemovitost, vymyslím k ní popis s maximální vypovídající hodnotou. Ten následně učeše do čtivější a zábavnější formy copywriter Martin Šerý.

O grafiku se postará Matěj Skalník.

Kompletní podklady k dané nemovitosti posílám Alešovi Danielovi, který vše zpracuje a umístí na webovou stránku nemovitosti.

Jakmile je nemovitost online, přichází na řadu David Stašek – expert na cílenou propagaci s certifikací přímo od Faceboooku, který má sociální sítě v malíčku.

Díky této spolehlivé, pečlivě vybrané skupině odborníků mám jako moderní realitní makléř čas a energii na samotnou podstatu své práce od důkladného prostudování veškerých informací o nemovitosti až po přípravu na prohlídky, které mě při prodeji baví ze všeho nejvíce, ať už jde o rodinný dům, byt, pozemek nebo třeba chatu. Mám také prostor pro pravidelnou komunikaci s klienty, a tak se snažím vyjít co nejvíce vstříc aktuálním potřebám či možnostem, ať už mi svěříte prodej své nemovitosti, anebo se na mě obrátíte s poptávkou po bydlení podle určitých představ. Od potenciálních kupců, kteří neprojeví o nabízenou nemovitost zájem, získávám proaktivně konkrétní zpětnou vazbu, abychom mohli s klientem doladit případné nedostatky představující překážku v prodeji jeho nemovitosti.

Nejvýhodnější financování pro vás rád zařídím ve spolupráci s osvědčenou společností Pafin.

Smluvní dokumentaci par excellence, ať už jde o kupní smlouvy nebo smlouvy o advokátní úschově, vypracuje jeden z dvojice prověřených advokátů JUDr. Petr Hradil – Mgr. Tomáš Gazda.

Znalecký posudek zajistí v případě potřeby Ing. Ilona Maláčová.

O předání nemovitosti a přepis energií se postarám osobně.

Reálné výsledky a jasná vize

V současné době mám na kontě více než 100 prodaných nemovitostí. Ty pronajaté už jsem přestal počítat. Těším se z doporučení a splněných snů o bydlení. Moje pole působnosti? Celý Zlínský kraj a jeho okolí. Ne, nejsem nejlepší realitní makléř z největší realitní kanceláře na světě a nikdy jím ani nebudu. Ale vždy budu klientům naslouchat a hájit jejich zájmy tak, aby se mnou dosáhli těch nejlepších cen!