Realitní trh se mění, růst cen se zastavil, ceny některých nemovitostí klesají

Realitní trh se mění, růst cen se zastavil, ceny některých nemovitostí klesají

Realitní trh se mění.  A podle předpokladů realitního makléře Tomáše Surovce se měnit bude i nadále. Vše nasvědčuje tomu, že doba ideální pro spekulanty s nemovitostmi končí a přichází čas vhodný pro kupující se seriozními úmysly. Prodávající by neměli otálet, ceny nemovitostí se v dohledné době nijak výrazně zvyšovat nebudou. Spíše naopak.

Může dojít ke snížení cen realit ?

V posledních letech rostly ročně ceny nemovitosti  až o patnáct procent. Růst byl trvalý. Dalo se sice předpokládat, že růst cen nemovitostí se kvůli intervencím České národní banky zpomalí, či případně zastaví. Dění na trhu s nemovitostmi v roce 2018 však bylo nejen pro mě, ale také pro řadu dalších makléřů krutým vystřízlivěním.

Dříve nám zájemci o koupi nemovitosti doslova „trhali“z rukou, více než polovina obchodů končila aukcemi, při kterých se zájemci přepláceli, jenom aby nemovitost koupili. Nyní je zájemců daleko méně. V případě, že je cena nastavena nad cenovou hladinou z roku 2017, nejsou téměř žádní zájemci o prohlídku. Pokud je cena v úrovni roku 2017, zájemci se objeví, ale je jich podstatně méně.

Hypotéky se zpřísňují

Svoji roli nepochybně hraje i zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Ty totiž nyní lidé dostanou většinou jen případě, mají našetřených 20 % z ceny hypotéky, navíc celková výše hypotéky nesmí přesáhnout devítinásobek čisté roční mzdy a měsíční splátka nesmí přesáhnout  45% měsíční platu.

Z výše uvedeného je jasné, že se realitní trh mění. Počet zájemců, kteří si mohou dovolit koupi nemovitosti, ubývá. Rychlý růst cen předehnal růst příjmů potencionálních kupujících. Je nutno podotknout, že situaci hodnotím jako realitní makléř pohybující se ve Zlínském kraji, například v Praze může být situace jiná.

Abych nepopisoval pouze svůj subjektivní názor, přikládám konkrétní statistiky. Počet hypoték poskytnutých za první tři čtvrtletí roku 2018 je podle Fincentra Hypoindex o 10,3 procenta nižší než ve stejném období loňského roku. Objem peněz půjčených skrze hypotéky poklesl o 8,6 miliardy, to je meziroční pokles 5,1 procenta. Počet prodejů podle statistik katastru nemovitostí poklesl o sedm procent. Nabídka ale roste. Například ve Zlíně počet bytů v nabídce na Sreality.cz bylo v říjnu 2017 k prodeji necelá stovka bytů, teď je okolo 140 bytů.

Určitě nepředpokládám prudký pokles nemovitostí o několik desítek procent, ten nás zatím podle mého názoru nečeká. Pořád platí, že ceny nemovitostí se odvíjí od ekonomického cyklu. Zatím je nízká nezaměstnanost, rostou platy a pořád převládá pozitivní finanční nálada. I proto jsou stále někteří lidé ochotní za jimi požadovanou nemovitost zaplatit. Na druhou stranu není příliš prodávajících, kteří by potřebovali nemovitost prodat rychle a za cenu nižšího zisku.

Aktuální stav na realitním trhu:

– doba prodeje se i u správně oceněných nemovitostí prodloužila a pravděpodobně se s další rostoucí nabídkou nemovitostí bude prodlužovat.

– pokud někdo bude chtít prodat do měsíce, bude muset nastavit atraktivní cenu, šance prodat do týdne byt i s vyšší cenou je výrazně menší.

– pokud někdo bude chtít prodat za vyšší cenu, než bylo běžné v roce 2017, má velmi malou šanci.

– pokud chcete nyní nemovitost koupit, máte výrazně vyšší šanci si vyjednat dobrou cenu.

– nabídka nemovitostí se bude zvětšovat, tedy kupující budou mít stále větší výběr

Co tedy mají dělat lidé, kteří chtějí koupit či prodat nemovitost? Je lepší prodat teď, nebo počkat na lepší dobu ?

Záleží na tom, jak dlouho chtějí lidé danou nemovitost vlastnit, v případě prodávajících co mají v plánu udělat s utrženými penězi. Jestliže na prodej nemovitosti nespěcháte, peníze nutně nepotřebujete a nemáte žádnou výhodnou investiční příležitost a peníze za prodej by vám jenom „ležely“ na účtu, tak bych neprodával. Z dlouhodobého hlediska jsou peníze v nemovitostech jednou z nejlepších investičních možností.

Pokud ale peníze v blízkém horizontu několika let budete potřebovat, zvážil  bych, jestli svoje plány neuspíšit a neprodat již nyní, kdy jsou ceny stále blízko vrcholu. V tomto případě je nejlepší doba k prodeji nemovitostí nyní. Až se ekonomicky přestane dařit, ceny nemovitostí půjdou, stejně jako po roce 2008, prudce dolů. Tento cyklus trvá poměrně dlouhou dobu, v minulých letech okolo 10 let.

Kdy se vyplatí nakupovat nemovitosti ?

Pokud máte v plánu koupit nemovitost za běžnou tržní cenu a v průběhu několika měsíců let ji se ziskem prodat, byl bych hodně opatrný. Pro kupující se spekulantskou povahou dle mého názoru není úplně ideální doba ke koupi. Doporučoval bych spíše vyčkávat a čekat na opravdu dobré nabídky.

Pokud chceme nemovitost kupovat pro vlastní bydlení, doporučoval bych kupovat i nyní. Při předpokladu dlouhodobého vlastnictví cena nemovitostí roste. Je nutné se však smířit s tím, že v čase může na určitou dobu, může nastat situace, kdy aktuální cena nemovitosti může být nižší než cena, za kterou nemovitost kupující nemovitost pořídil. Tento rozdíl se ale rozplyne v dlouhých letech, na které nemovitost kupujeme. Proto netřeba podléhat emocím, každý další cenový vrchol je vyšší než ten minulý.

Pokud máte volné peníze na kontě, z výše uvedených důvodů bych se nebál peníze uložit do nemovitostí k dlouhodobému pronájmu. Je jen málo tak bezpečných aktiv, kde lze peníze uložit, oproti běžným nebo spořícím bankovním účtům se slušným ziskem.

Při plánovaní každé koupi je důležité to, že člověk by se měl zadlužit tak, aby i v krizi při nižších mzdách a vyšších úrokových sazbách neměl problém se splácením a nemusel nemovitost nuceně prodat pod cenou.

Odhad tržní ceny a nezávaznou konzultaci při prodeji či pronájmu nemovitosti nabízím pro své klienty zdarma.

Tomáš Surovec – realitní makléř pro Zlín, Vsetín, Valašské Klobouky

Tel: 731 765 724

Email: surovec@realpremium.cz

Web: www.tomassurovec.cz

Youtube kanál: Tomáš Surovec – realitní makléř

Komentáře 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny