Realitních makléřů přibývá jako hub po dešti, pozor na ty nepoctivé!

Realitních makléřů přibývá jako hub po dešti, pozor na ty nepoctivé!

Jak zavčas odhalit rádoby makléře, který ví o realitním trhu pramálo a snaží se jen obohatit na úkor klienta? Mám pro vás čtveřici klíčových indicií!

Oficiální statistiky potvrzují, že Česká republika má ze všech zemí Evropské unie nejvíce realitních makléřů na počet obyvatel. Realita realitního trhu je totiž taková, že v dnešní době může dělat do realit prakticky každý. Konkurence, základ hospodářské soutěže, je jistě potřebná a prospěšná. Zavedené makléře, kteří to s klienty myslí upřímně, nutí pracovat precizněji, neustále se vzdělávat a vylepšovat své služby. Ovšem i selhání jednoho makléře či dokonce kanceláře, ať už z profesionálního nebo etického hlediska, již vrhá stín na všechny ostatní v oboru.

Makléřem může být technicky vzato kdokoliv, komu bylo 18 let a zaplatí na živnostenském úřadě 1000 Kč.

Není proto divu, že lidé, kteří chtějí prodat svoji nemovitost, se stávají častým cílem nepoctivců. A ti méně informovaní nebo málo zkušení jsou navíc i snadným terčem. Realitní obor přitom patří k těm, který poskytuje nejrůznějším podvodníkům atraktivní podhoubí se spoustou příležitostí obohatit se na základě mylných informací a nekalých praktik. Proto níže uvádím alespoň ty nejčastější.

  1. Anonymní lístky ve schránkách

„Koupím byt nebo dům v této lokalitě. Platba v hotovosti !!!“ Také už jste ve své poštovní schránce našli podobnou výzvu? Jde o starý, dlouhá léta praktikovaný trik spočívající v tom, že se makléř skrytě vydává za přímého kupujícího. Prodávající, který na takovou výzvu zareaguje, se dozví teprve v telefonu a v horším případě až během prohlídky, že nejedná s potenciálním kupcem své nemovitosti, nýbrž s makléřem – amatérem, který by si rád ukrojil kousek z její ceny.

2. „Pane, už mám pro vás kupce!“

Někteří rádoby realitní makléři udělají cokoliv, jen aby s vámi usedli k jednacímu stolu. A právě tato otřepaná fráze jim rozhodně není cizí. Přesně takto nepoctiví makléři odnepaměti slibují prodávajícím, že jsou jen kousek od uskutečnění kýžené transakce. Přitom je zřejmé, že „neexistující“ kupující nemůže chtít koupit dům, byt, pozemek či jinou nemovitost, kterou fyzicky nikdy neviděl.

3. Nereálně nadsazená prodejní cena nemovitosti

Majitelé nemovitostí, jejichž logickým záměrem je prodat za co nejvyšší cenu, mají sklon vybírat realitního makléře především na základě nejvyšší slíbené ceny. Slovo „slíbené“ však hraje zásadní roli a často jej můžeme rovnou nahradit třeba za slovo „přepálené“. Existuje totiž nemálo realitních makléřů, kteří klientům slibují nereálnou cenu za účelem získání exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy. Při podpisu pak majitele tlačí ke slevě. V podobných případech je výsledek takový, že majitel prodá svoji nemovitost pod tržní cenou. Pokud jde o prodej nemovitosti, měla by vás zajímat jen a pouze reálná prodejní cena a s ní související prodejní strategie.4.Slogan „Peníze ihned za váš dům“

Pojďme si představit, jak by to asi vypadalo, kdyby to byla pravda… Přijede makléř, podepíšete kupní smlouvu. Vy mu předáte klíče od bytu nebo od domu a on vám s úsměvem předá balík peněz? Nedává to smysl, že? Při podpisu smlouvy si dejte pozor, abyste nepodepsali velmi tvrdou zprostředkovatelskou smlouvu na dlouhou dobu. Doporučuji každou smlouvu před podpisem dobře prostudovat.

4. Spolupráce s profesionálem vám přinese klid i peníze

Výše uvedené řádky vás rozhodně neměly vyděsit. Na místě je pouze obezřetnost. Naštěstí je mezi realitními makléři stále spousta opravdových profesionálů, kteří svou činností přispívají ke kultivaci realitního trhu. Takových, co by pro svou práci dýchali a do detailu jí rozumí.

Jak tedy narazit na poctivého profíka, který vaši nemovitost dokáže v dohledné době prodat za nejvyšší reálnou cenu? Žádejte po makléřích jejich reference, chtějte vidět výsledky dosavadní práce, poptejte se známých a v neposlední řadě si konkrétního makléře vyhledejte na internetu. Ty opravdu dobré poznáte mimo jiné i podle jejich online vizitky, profesionálně vedených internetových stránek. Jakmile dojde na osobní kontakt, na všechno se ptejte. Žádná otázka není zbytečná. Zapomeňte na známé rčení „Kdo se moc ptá, moc se dozví“. To v realitách neplatí.

Realitní makléř, který to s vámi myslí dobře, vás celým procesem provede, vysvětlí všechny podrobnosti a bude ochotně odpovídat na všetečné otázky nového klienta třeba donekonečna.

Tomáš Surovec – realitní makléř pro Zlín, Vsetín, Valašské Klobouky

Tel: 731 765 724

Email: surovec@realpremium.cz

Web: www.tomassurovec.cz

Facebook: https://www.facebook.com/makler.tomas.surovec

Youtube kanál: Tomáš Surovec – realitní makléř

Komentáře 1

  1. Zpětné upozornění: Prodat nemovitost bez realitky, nebo s realitní kanceláří ? - Tomáš Surovec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny